Je nutné dotovať dopravu?

Autor: Viliam Majda | 19.3.2020 o 19:59 | (upravené 21.3.2020 o 8:23) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  48x

Aby som to vysvetlil hneď na začiatku – dotácia je finančný príspevok poskytovaný pravidelne alebo nepravidelne najmä verejným inštitúciám.

Dopravcovia však nepotrebujú dotáciu. Sú to spoločnosti, často súkromné, ktoré sú založené na podnikanie a teda na tvorbu zisku. Ale verejná osobná doprava je služba, ktorá je vykonávaná podľa cestovného poriadku, do ktorého tvorby vstupuje štát, kraj a mestá s obcami. Ak verenoprávne inštitúcie určia, že dopravca musí urobiť dopravný výkon v čase, kedy je cestujúcich logicky veľmi málo, dopravcovi vznikne rozdiel medzi ekonomicky oprávnenými nákladmi na takýto dopravný výkon a tržbami z neho. Tento rozdiel musí niekto zaplatiť. Zaplatenie tohto príspevku na úhradu tohto rozdielu zostáva na tom, kto tento dopravný výkon objednal. Teda na štáte, kraji, meste, obci. Preto v ďalšom budem používať pojem príspevok na rozdiel a budem tým myslieť príspevok na rozdiel medzi ekonomicky oprávnenými nákladmi na dopravný výkon a tržbami z tohto výkonu.

Takže ešte raz – je tento príspevok na rozdiel nutný?

Verejná správa nie je podnikateľ. Platí za služby vyžadované občanmi, ktoré sú však stratové. Na tieto služby vyberá a prerozdeľuje dane. Začína sa tvrdiť, že školstvo, kultúra, zdravotníctvo, verejná doprava, sociálny systém, polícia, armáda či verejná správa sa dá riadiť trhovo. Všetky funkcie verejnej správy prechádzajú evolúciou. Na evolúciu však treba veľmi veľa času a toho je málo. Preto hľadáme rýchle riešenia, ktoré fungovanie verejených služieb zefektívnia.

Funkcie verejnej správy si na seba nezarábajú. Sú to služby vo verejnom záujme, čiže služby, v ktorých je významný prvok sociálnosti, solidarity či deľby práce, kde jedna strana vytvára hodnoty neoceniteľné na trhu okamžite. Dá sa v nich zaviesť nejaký trhový princíp - ale všetky nie. Vždy treba hľadať formu motivácie výkonu policajta, prokurátora, sudcu, vojaka či politika. Je však iracionálne riadiť súdnictvo alebo väzenský systém plne trhovými princípmi.

Dá sa vždy hľadať model, ako zaviesť do každej z verejných služieb niečo z trhu – motivácia, marketing, konkurencia, redukcia nákladov, tvorba pridanej hodnoty, CBA, SWOT analýzy...

Verejná osobná doprava a trh

Verejná doprava je služba so silným prvkom sociálnosti. V minulosti podobne ako ostatné služby začínala trhovo. 

Pokračovanie nabudúce

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hrozby zabrali, ľudia prišli. Oravčania stáli v radoch už pred testovaním

Tri a pol percentu doteraz testovaných odhalili nákazu.

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba aj test.


Už ste čítali?